علت برفک زدن یخچال و راه حل های تعمیر آن

دلیل برفک زدن یخچال فریزر امری طبیعی در ساختار یخچال است. هوای سرد درون یخچال باید همیشه درون قسمت های گوناگون دستگاه بچرخد و در مسیر آن که به عنوان یک چرخه است تمامی قطعات به درستی عمل کنند. علت برفک زدن یخچال نیز اختلال در نحوه انجام این فرایند است که هوای سرد درون دستگاه به دلایلی که به آن اشاره خواهد شد با هوای گرم یا مرطوب محیط بیرونی به داخل دستگاه ورود پیدا می کند.

علت اصلی برفک زدن یخچال ورود هوای مرطوب و گرم به داخل یخچال است. هوای داخلی یخچال هوای سردی است ولی مرطوب نیست و باید به صورت دائم این هوا درون یخچال گردش داشته باشد. زمانی که درب یخچال باز می‌شود و هوای مرطوب و گرم بیرونی وارد یخچال می‌شود باعث می‌شود که آن رطوبت و گرما به یخ تبدیل شود و همین امر اصلی ترین علت برفک زدن یخچال می‌باشد. در ادامه به بررسی دلایل گوناگون برفک زدن یخچال و نحوه تعمیر آن می پردازیم:

نصب یخچال در مکان نا مناسب

یکی از علت برفک زدن یخچال نصب یخچال در مکان نامناسب است منظور از مکان نامناسب محیطی است که رطوبت زیادی دارد. مکان هایی که در آنجا سماور وجود دارد و یا اجاق گاز نزدیک به یخچال است و یا حمام در نزدیکی آشپزخانه قرار دارد، رطوبت زیادی وجود دارد که ممکن است باعث به وجو آمدن برفک در یخچال شود. پس برای جلوگیری از علت برفک زدن یخچال بهتر است که آن را در مکان مناسب نصب کنید.

خراب شدن لاستیک درب یخچال

از دیگر علت برفک زدن یخچال خرابی لاستیک درب یخچال می‌باشد که باید تعمیر یا تعویض شود. در اکثر مواقع این امکان وجود دارد که علت برفک زدن یخچال پوسیدگی و پارگی لاستیک درب یخچال باشد. وقتی که لاستیک درب یخچال پاره و پوسیده شده باشد زمانی که یخچال بسته است هم هوای بیرون به داخل آن نفوذ پیدا می‌کند و ترکیب هوای گرم و مرطوب بیرون با هوای داخلی سرد یخچال باعث بروز برفک درون یخچال شما خواهد شد.

خرابی ترموستات

در صورتی که علت برفک زدن یخچال شما نامناسب بودن محیط و خراب شدن لاستیک درب یخچال نبود باید بدانید که علت برفک زدن یخچال شما خرابی ترموستات است. در صورت خرابی ترموستات باید تعمیر و یا تعویض شود. تعمیر و تعویض ترموستات کار هر کسی نیست و باید برای تعمیر و تعویض آن از نیروهای متخصص و کار بلد کمک بگیرید چرا که ترموستات یک قطعه ی حساس است.

راه حل رفع برفک یخچال

راه حل‌های مختلفی برای رفع برفک وجود دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم تا در صورت مواجه شدن با این مشکل بتوانید به راحتی آن را برطرف کنید.

انواع راه حل رفع برفک یخچال:

قبل از شروع هر کدام از روش‌های زیر برای رفع برفک یخچال باید یخچال را از برق خارج کنید تا یخچال آسیب نبیند و شما دچار برق گرفتگی نشوید سپس به کار خود ادامه دهید.

استفاده از تجهیزات خشک و مرطوب

یکی از بهترین راه حل رفع برفک یخچال استفاده از تجهیزات خشک و مرطوب است. منظور از تجهیزات خشک و مرطوب خشک کن فریزر است با استفاده از آن ابتدا روی همه ی یخ‌ها حرکت کرده و پس از آب شدن یک لایه از آن آب‌ها را خشک کرده و سپس همین کار‌ها را تا زمان به اتمام رسیدن برفک‌ها ادامه می‌دهیم. پس از به اتمام رسیدن برفک‌ها باید یخچال را با استفاده از نوشابه گازدار یا مواد شوینده مناسب تمیز کنید و درب آن را ببندید و یخچال را به برق وصل کنید و پس از مدت کوتاهی که یخچال خنک شد مواد غذایی تان را درون آن قرار دهید.

خارج کردن یخ

یکی از سریع ترین راه حل رفع برفک یخچال خارج کردن یخ از یخچال است. بهتر است برای جدا کردن یخ از بدنه یخ‌ها را به وسیله ی قاشق چوبی یا پلاستیکی کنده و آن‌ها را از یخچال خارج کنیم.

آب شدن یخ‌ها

یکی دیگر از راه حل رفع برفک یخچال این است که یخچال را از برق بکشید و در آن را باز بگذارید و اجازه دهید تا یخ‌ها به آرامی‌آب شوند و شما هم با استفاده از اسفنج آب حاصل از آب شدن یخ‌ها را جمع کنید و همین گونه ادامه دهید تا برفک‌ها به صورت کامل از بین بروند.

استفاده از فن

از دیگر راه حل رفع برفک یخچال استفاده از فن است با استفاده از فن می‌توانید به راحتی برفک یخچال را آب کنید. درب یخچال را باز بگذارید و یک فن در مقابل آن قرار دهید وقتی که جریان هوا در یخچال به وجود بیاید به آرامی‌یخ‌ها آب می‌شوند و شما باید با استفاده از دستمال و یا اسفنج آب حاصل از آب شدن یخ‌ها را جمع کنید. همین کار را ادامه می‌دهید تا یخچال شما به راحتی خالی از یخ شود.

استفاده از پارچه آغشته به الکل و آب داغ

استفاده از پارچه آغشته به الکل و آب داغ یکی دیگر از راه حل رفع برفک یخچال می‌باشد. ابتدا پارچه را درون آب جوش قرار داده و پس از خارج کردن به آن الکل می‌پاشیم و آن را روی یخ‌های موجود درون یخچال قرار می‌دهیم تا یخ‌ها آب شوند. برای استفاده از این راه حل رفع برفک یخچال بهتر است ابتدا یخ‌های کوچک را از بین ببریم و سپس یخ‌های برگت تر را. زمانی که پارچه نتوانست مثل قبل یخ‌ها را آب کند باید دوباره آن را به آب جوش و الکل آغشته کنیم.

از بین بردن برفک به وسیله ی سشوار

یکی دیگر از روش‌های سریع راه حل رفع برفک یخچال به وسیله ی سشوار است. درب یخچال را باز گذاشته و سشوار را به یخ‌های موجود آن گرفته تا آب شوند بهتر است که یک حوله یا اسفنج زیر آن قرار دهید و تا آب را بگیرد. برای استفاده از سشوار بهتر است که آن را به قفسه‌های یخچال نزدیک نکنید چرا که باعث آسیب رسیدن به یخچال خواهد شد.

استفاده از فلز داغ

یکی از سریع ترین راه حل رفع برفک یخچال استفاده از فلز داغ است که بسیار پر خطر می‌باشد. در این روش یک قطعه فلز را روی شعله مستقیم قرار داده تا داغ شود و سپس آن را روی برفک‌های موجود در یخچال قرار می‌دهیم تا یخ‌ها ذوب شوند و تا زمانی که یخ‌ها به طور کلی از بین بروند می‌توانید این راه حل رفع برفک یخچال را ادامه دهید. البته درباره خطرات این راه حل رفع برفک یخچال باید بگویم که امکان سوختن فردی که این کار را انجام می‌دهد وجود دارد همچنین امکان اینکه فلز داغ به قفسه‌های یخچال شما آسیب برساند.

استفاده از ظرف آب جوش

برای این راه حل رفع برفک یخچال باید یک ظرف را پر از آب جوش کرده و درون یخچال قرار دهید و درب آن را ببندید. در ادامه باید بدانید که باید ظرف آب را هر ده دقیقه یک بار تعویض کنید و پس از شل شدن یخ‌ها با استفاده از قاشق چوبی یا پلاستیکی آن‌ها را از قفسه‌ها ی یخچال جدا کنید. برای این راه حل رفع برفک یخچال باید مواظب باشید که ظرف آب جوش به قفسه‌ها آسیب وارد نکند و بهترین راه حل این است که از یک ظرف یا پارچه ی عایق زیر ظرف استفاده کنیم تا گرمای حاصل از آن ظرف به قفسه‌ها آسیب نرساند.

تمامی راه حل های بالا جهت از بین رفتن مشکل برفک زدن یخچال شما ذکر شده است. اگر با راه کارهای ارائه شده همچنان مشکل دستگاه شما برطرف نشد، می توانید با قزوین تکنیک تماس بگیرید تا متخصصین ماهر و باتجربه ما در سریعترین زمان ممکن مشکل یخچال شما را برطرف نمایند.

 

تماس با ما: 02891011297